Lietuvių English

Europos piliečių iniciatyva „Vienas iš mūsų”

Europos piliečių iniciatyva
„Vienas iš mūsų”

vienas-is-musu_lt2

Siekiant pažangos Europos Sąjungoje yra skatinami įvairūs moksliniai tyrimai. Deja, šalia kilnių tikslų, yra numatytas finansavimas žmogaus embrionų kamieninių ląstelių tyrimų projektams, kurių metu gali būti sunaikinamas žmogaus embrionas.

2012 m. balandžio 1 d. Europos Sąjungoje įsigaliojo Europos piliečių iniciatyvos reglamentas, kuris suteikia teisę Europos Sąjungos piliečiams siūlyti teisės aktą Europos Sąjungos kompetencijai priklausančiais klausimais. Tam reikalinga surinkti vieną milijoną Europos Sąjungos piliečių parašų iš ne mažiau kaip septynių valstybių narių.

Lietuva yra viena iš 7 Europos Sąjungos šalių, dalyvaujančių iniciatyvoje „Vienas iš mūsų“, kuria siekiama, kad iš Europos Sąjungos biudžeto nebūtų finansuojami žmogaus embrionų kamieninių ląstelių tyrimų projektai. Lietuvoje planuojama surinkti mažiausiai 20 tūkstančių šios iniciatyvos palaikytojų parašų. Šią iniciatyvą LR Vyriausioji rinkimų komisija įregistravo 2012 m. rugpjūčio 22 d., iniciatyva vyksta iki 2013 m. lapkričio 1 d.

Oficiali iniciatyvos svetainė www.oneofus.eu

Kiekvienas sulaukęs 18 m. LR pilietis gali pasirašyti už šią iniciatyvą dviem būdais:

1)        Pasirašyti LR VRK nustatytuose popieriniuose parašų rinkimo lapuose. Reikės nurodyti asmens kodą. Parašus renka vyskupijų šeimos centrai, kai kurios parapijos.

2)        Elektroniniu būdu. LR Vyriausios komisijos sprendimas 2013 vasario 15 d. Jei anksčiau (t.y. iki vasario 15d.) pasirašėte internete, jūsų balsas GALIOJA, todėl dar kartą pasirašyti nereikia.

PASIRAŠYTI

PASIRAŠYMO EIGA:
1. Paspauskite „Pritarti“
2. Pasirinkite šalį
3. Įveskite savo asmens kodą (duomenys yra užšifruojami ir apsaugomi)
4. Įveskite savo vardą, pavardę, pasirinkite pilietybę
5. Pažymėkite patvirtinimo laukelius
6. Įveskite slaptumo kodą, nurodytą paveikslėlyje
7. Paspauskite „Siųsti“. Parašas bus įskaičiuotas ir pasibaigus terminui perduotas VRK skaičiuoti, todėl būtina nurodyti teisingus duomenis.

Keletas  kun. prof. dr. Andriaus Narbekovo minčių apie minėtą iniciatyvą:

“Žmogaus kamieninių ląstelių tyrimai ir jų panaudojimas teikia vilčių, kad bus galima pagydyti šiandien dar nepagydomas ligas. Problema yra tame, kad paėmus kamienines ląsteles iš embriono, šis žūsta. Iš abortuotų embrionų ir vaisių paėmimas kamieninių ląstelių yra moraliai nepriimtinas dėl paties paėmimo būdo, nes tai prieštarauja donorystės esmei. Jokių etinių problemų nekelia kamieninių ląstelių paėmimas, laikantis tam tikrų etinių reikalavimų (pvz., turi būti gaunamas laisvas informuotas sutikimas kai donoras yra gyvas, arba artimųjų sutikimas donorui mirus) vaikui gimus iš placentos ar virkštelės kraujo bei paėmimas iš suaugusių žmonių, nes tai nesukelia grėsmės donoro gyvybei. Už suaugusių žmonių kamieninių ląstelių tyrimus šiemet paskirta Nobelio premija. Kadangi žmogus atsiranda nuo prasidėjimo momento, embriono ar vaisiaus sunaikinimas kamieninių ląstelių paėmimo tikslu yra visiškai nepriimtinas. Nemoralu sunaikinti vieno žmogaus gyvybės kitų žmonių gydymo tikslu. Akcija vadinasi „Vienas iš mūsų“, nes mes visi buvome embrionais ir tie žmonės, kurie dabar yra embriono stadijoje, taip pat turi prigimtinę teisę į gyvybę”.

Lietuvos šeimos centras, 2013
Tel.: 8-37-208263, 8-656-36661
El. paštas: lsc@lcn.lt

Straipsniai susijusia tema:

Vygantas Malinauskas. Iniciatyva „Vienas iš mūsų“ – teisiniai aspektai

Milda Deveikytė. Kamieninių ląstelių technologijos ir bioetikos klausimai

Laurynas Kasčiūnas. Iniciatyvos „Vienas iš mūsų“ eiga ES

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>