Lietuvių English

Informacija apie sužadėtinių kursus

suzadetiniams

Sužadėtinių rengimo santuokai programos Lietuvoje

 Šiuo metu Lietuvoje pasirengti Santuokos sakramentui galite dviem būdais: nedidelėse grupėse arba paskaitose.

Grupėse dirbama pagal programą „Dviem yra geriau negu vienam… Jei vienas iš jų suklumpa, kitas padeda bičiuliui atsikelti“ (Koh 4, 9 – 10). Grupėse diskutuojama, atliekami įvairūs pratimai porose, dalijamasi gyvenimiška patirtimi.  Susitikimų temos:

  • Kas mums svarbu: apie vertybes ir jų įtaką mūsų gyvenimui.
  • Bendravimas ir bendrystė: apie tai, ko reikia, kad mūsų bendrystė galėtų augti.
  • Kartu per permainas: apie būtinybę nuolat keistis ir augti poroje.
  • Atleisti ir švęsti: apie atleidimą poroje.
  • Krikščioniškas požiūris į lytiškumą: mitai apie lytiškumą ir Bažnyčios pozicija.
  • Vaisingumo pažinimas. Gyvenimas iki gimimo: apie vaisingumo požymius ir vaiko vystymąsi iki gimimo.
  • Dievas ir Bažnyčia: apie kiekvieno ryšį su Dievu ir Bažnyčia.
  • Priesaika: apie priesaikos teksto prasmę.

Užsiregistruoti į grupes galima telefonais, internetu (Vilniuje ir Klaipėdoje) arba atvykus į Šeimos centrą.

Kada vyksta šie kursai

Kursai sužadėtiniams paprastai vyksta visuose Šeimos centruose vakarais darbo dienomis arba savaitgaliais.

Galite pasirinkti, kur jums patogu dalyvauti kursuose, nes juos baigus išduota Šeimos centro pažyma galioja visoje Lietuvoje ir užsienyje.

Dėmesio: į šeimos centrus dėl kursų prašome kreiptis nė vėliau kaip prieš 5 mėnesius iki numatytos santuokos datos.

Linkime Jums įdomaus ir kūrybingo pasirengimo svarbiausiai gyvenimo šventei!

 

 

Sužadėtinių kursai: žvilgsnis iš arčiau

hh

Šį kartą “Atokvėpio skaitiniuose” dar viena aktuali tema – sužadėtinių kursai. Ką žinote apie sužadėtinių kursus? Kad jie privalomi, norint tuoktis bažnyčioje, kad būna ilgesni arba trumpi, kad kažkam iš jūsų draugų patiko ar nepatiko ir … viskas :) Išsamios, naudingos ir įdomios informacijos apie šiuos kursus labai trūksta, tad kalbinu Aistę Ruzgienę, kuri drauge su vyru Dariumi yra specialiai paruošti savanoriai, vedantys atnaujintus kursus būsimiems jaunavedžiams.

Aiste, kodėl jūs su vyru nusprendėte dalyvauti rengiant sužadėtinius santuokai? Ar tam reikia specialių žinių, patirties?
Mokytis sužadėtinių rengimo Kauno Arkivyskupijos šeimos centro darbuotoja mus pakvietė prieš penkerius metus. Tuomet jau keletą metų buvome įsitraukę į „Sutuoktinių susitikimų“ judėjimą, vesdavome pamatines savaitgalio rekolekcijas sutuoktiniams. Savanorystė santuokos srityje mums abiems buvo labai įdomi, galima sakyti, jog atradome joje savo, kaip poros, pašaukimą. Gal todėl buvo įdomu išbandyti ir sužadėtinių rengimą. Be to, kai trečiaisiais santuokos metais išgyvenome sunkųjį santuokos etapą, tuomet patys ieškodami išeičių nusprendėme pakartoti sužadėtinių kursus. Jie mums buvo tarsi laiptelis, nuo kurio galėjome atsispirti lipant iš gilios krizės. Kai kažką gauni kaip dovaną, vėliau norisi tuo dalintis :)
Kai mus pakvietė jungtis prie sužadėtinių rengėjų komandos, turėjome dalyvauti specialiuose mokymuose, kurių pabaigoje gavome sertifikatus, liudijančius, jog galime vesti sužadėtinių kursus. Žinoma, taip pat svarbu, kad pora santuokoje gyventų nebe pirmus metus, eitų tikėjimo keliu, gyventų tuo, apie ką ir kalbama rengiant sužadėtinius Santuokos sakramentui.

Įdomu daugiau sužinoti apie pačius kursus – trukmė, temos, kaip jie vyksta?
Mes vedame atnaujintą sužadėtinių rengimo programą „Dviem yra geriau negu vienam.. Jei vienas iš jų suklumpa, kitas padeda bičiuliui atsikelti“ (Koh 4, 9-10). Šią programą sudaro 8 temos, paliečiančios įvairias santuokos sritis, skatinančios savo suvokimą apie šeimą bei santykių kūrimą peržvelgti tikėjimo perspektyvoje. Kalbame apie vertybes ir jų įtaką mūsų gyvenimui, bendravimą ir bendrystę, permainas ir jų akivaizdoje išgyvenamą būtinybę augti, tobulėti, aptariame sudėtingas gyvenimiškas situacijas, dėl kurių poros išgyvena krizes. Gvildenam atleidimo ir gailestingumo šeimoje temas, santykius su tėvais, uošviais, anytomis, šeimos finansų klausimus. Be to, pristatom ir aptariam krikščionišką požiūrį į lytiškumą. Natūralaus šeimos planavimo temoje supažindiname su pagrindiniais vaisingumo požymiais, vaiko vystymusi iki gimimo, aptariami bioetiniai gyvybės klausimai. Ir žinoma – Santuokos sakramento, priesaikos ir bažnyčios temos, kurios persipina ir atsispindi visuose susitikimuose.
Išties, atnaujinta sužadėtinių programa gerokai skiriasi nuo ankstesnės. Čia nėra įprasto paskaitos formato, kuriame lektorius vienas kalbėtų visą susitikimą ir galiausiai leistų užduoti klausimus auditorijai… Tai veikiau interaktyvus grupinis užsiėmimas, kuriame sužadėtiniai yra aktyvūs užsiėmimo dalyviai, o grupės atsakingųjų vaidmuo labiau moderuojantis, nei vedantis. Visi turi pratybų sąsiuvinius, kuriuose yra pratimai, skirti gilesniam vienas kito pažinimui. Daug dėmesio skiriame dalijimuisi patirtimi poroje ir grupėje, be to, sprendžiame atvejo analizes, imituojame santuokos kelyje pasitaikančias situacijas vaidindami, vėliau jas aptariame, diskutuojame, kaip būtų tikslinga pasielgti vienu ar kitu atveju. Džiugu, kad sužadėtiniai turi galimybę išgirsti kitų sužadėtinių nuomones, argumentuoti savo poziciją ir pasiginčyti „gyvai“, tai praplečia akiratį ir padeda geriau pasirengti santuokai.
Susitikimai vyksta kartą per savaitę, maždaug po 2 valandas, taip susitinkant aštuonis kartus. Juose dalyvauja 7-9 sužadėtinių poros ir vedančiųjų pora, grupelė yra uždara – tai reiškia, kad tie patys žmonės dalyvauja nuo pradžios iki pabaigos ir kursų eigoje naujų dalyvių nebepriimame. Įprastai nuo pirmo iki paskutinio susitikimo pasirengimo santuokai kelyje sužadėtinius palydime mes, tačiau į kai kuriuos susitikimus pasikviečiame ir kitų žmonių – beveik visuomet į Santuokos sakramento temą ateina kunigas, sužadėtiniai džiaugiasi galimybe pabendrauti su dvasininku neformalioje aplinkoje, užduoti rūpimus klausimus. Į vaisingumo temą dažnai ateina akušerė, o kartais ir į kitus susitikimus pasikviečiame kitų susituokusių porų, kurios gali pasidalinti situacijomis iš savo santuokos. Gyvi pavyzdžiai įkvepia!

Kelioms sužadėtinių grupėms jau padėjote pasiruošti Santuokos sakramentui? Ar galėtum palyginti – su kokiomis mintimis ar lūkesčiais sužadėtiniai į šiuos kursus ateina, ir kokie iš jų išeina? Ar įvyksta kažkoks lūžis?
Per metus palydime 2-3 grupes. Jei tik matome, kad turime laiko – mielai juo dalijamės su kitais. O tas lūžis, pokytis, be abejonės akivaizdžiai matosi kiekvienoje grupėje – palyginus pirmą ir paskutinį susitikimą, vien veido išraiškos kaip keičiasi! Juk bendraujame du mėnesius, grupės atmosfera vis šiltėja kiekviename susitikime – poros bendrauja ir susibendrauja.
Vis dar nemaža dalis porų į kursus ateina tik todėl, kad jie privalomi norint tuoktis Bažnyčioje. Tad tokių porų pirminė motyvacija ir žingeidumas tikrai nėra dideli. Daugelis nebūna girdėję apie atnaujintą programą, mažas uždaras grupeles, pratybų sąsiuvinius. Kai kurie prisipažįsta tikėjęsi išvysti kursus vedančią vienuolę, o sutinka bendraamžių porą :) .

Kursams baigiantis sužadėtiniai dalijasi, kad buvo gerokai įdomiau, naudingiau, išsamiau, giliau nei tikėjosi. Jie dažnai dėkoja už galimybę kalbėti ir išgirsti kitų sužadėtinių nuomones – ypač tie, kurie dėl praleisto susitikimo turi nueiti į srautines senesnio tipo paskaitas, tuomet ir kitus sužadėtinius „apšviečia“, kokia dovana yra dalyvauti mažoje grupelėje. Taip pat jie dažnai dėkoja už galimybę prisiliesti ir prie mūsų gyvenimo – kursuose nevengiam dalintis situacijomis iš savo santuokos. Nors visos grupės yra labai skirtingos, tačiau dar nebuvo tokių, kurie pasakytų, jog veltui praleido laiką. Dažniausiai paskutiniojo susitikimo metu sulaukiame klausimo „O kas toliau?“ Per tuos metus iš mūsų sužadėtinių porų atsirado ir jaunavedžių grupelės, su kai kuriomis jau ketvirti metai susitinkam kartą per mėnesį tęsti pradėtas „santuokos studijas“.

Kokia kursų tema būna pati įdomiausia, aktualiausia poroms?
Sudėtingas klausimas, o ir atsakymo neturiu vienareikšmio. Kiekviena grupė nepaprastai skirtinga, nes ją sudaro skirtingi žmonės – kiekvienas su sava gyvenimo istorija ir patirtimi – tad ir temos paliečia labai nevienodai. Daugeliui aktuali tėvų ir uošvių tema. Nemažai porų pirmą kartą sužino apie natūralų šeimos planavimą ir tai juos paskatina plačiau tuo domėtis, užsirašyti į natūralaus šeimos planavimo kursus. Visuomet karštos diskusijos užverda narpliojant lytiškumo temą, ypač prašnekus apie skaistumą iki santuokos. Ir nors visi ruošiasi katalikiškai santuokai, įvairių požiūrių pasitaiko prašnekus apie išpažintį, sakramentus, praktikavimą to, ką ketina prisiekti santuokos metu. Jų nuomonės tikrai praplečia akiratį!

Kuo praturtėjate, Aiste ir Dariau, jūs šių kursų metu – kaip sutuoktinių pora ir šeima?
Savanorystė su sužadėtiniais mūsų porai duoda neįtikėtinai daug – daug daugiau, nei galėjome įsivaizduoti pradžioje. Aišku, pirmiausia tai laikas vienas kitam – nes prieš kiekvieną susitikimą turime prisėsti, aptarti, skirti laiko pasiruošimui, o pats besiruošdamas daugiausiai ir išmoksti. Turime galimybę vis iš naujo prisiliesti prie tų taip aktualių visais santuokos etapais temų. Kai kurios temos net ir po 10 santuokos metų yra tikras iššūkis, ir norint konstruktyviai jas aptarti reikia sąmoningo nusiteikimo pirmiausia išgirst kitą, o ne siekt pritarimo savo „tiesai“. Mus pačius tai labai augina! Juk nėra taip, kad kažką sužinojau, pritaikiau, išmokau ir tas sėkmingai veikia. O jei ir veikė pradžioje, nebūtinai veiks pasikeitus aplinkybėms. Santuoka yra veikiau procesas, kelionė, o ne pasiektas tikslas. Tad ir veikti visada yra ką. Smagu tuo keliu žengti kartu su sutuoktiniu. Mes ir sužadėtinius skatiname atrasti savo kaip poros pašaukimą, bendrą veiklą – turėti kažką, kas sujungtų ir padėtų porai skleistis, augti. Tai įneša į gyvenimą daugiau spalvų!

Dėkoju už pokalbį, Vita Tamoliūnė Jankauskienė

http://vitatamoliune.blogspot.com/2014/03/suzadetiniu-kursai-zvilgsnis-is-arciau.html